Ѓоковиќ: Имам проблем, се вика Рафаел Надал

Новак Ѓоковиќ, првиот тенисер во светот во интервју за France.tv зборуваше за тоа кои се шансите да освои трофеј на Ролан Гарос, но и за тоа што е неговиот најголем предизвик.

По освојувањето на Австралија Опен, наредниот турнир од најзначајната серија е оној во Париз – Ролан Гарос.

На последниот турнир Новак изгуби од Рафаел Надал кој беше убедлив во трите сета.

„Имам проблем кој се вика Рафаел Надал. Но, ќе се обидам да освојам трофеј“, изјави Ѓоковиќ за France.tv.

Ѓоковиќ заедно со Робин Содерлинг се единствените играчи кои го совладаа Надал на Ролан Гарос. Шпанецот има дури 13 титули.

„Ако имате совет како да го победам, кажете ми. Морате да бидете физички и ментално подготвени за да го победите. Еднаш го направив тоа, но и често губев. Ова ми е најголемиот предизвик и ќе дадам сè од себе за да го победам“, додаде Новак.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Тенис

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Read more

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Read more

Ролан Гарос пред одложување: Ситуацијата не е добра

Read more

Циципас трет по Рубљов и Медведев со 15 победи оваа сезона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе