Ѓоковиќ ја освои шестата титула и се изрaмни со Федерер

Кајгана / МИА
/ 21.11.2022 / 08:14

Новак Ѓоковиќ во Торино по шести пат во кариерата го освои завршниот АТП Мастерс, откако во финалето по два сета со 7:5, 6:3 го совлада четвртиот играч во светот Норвежанецот Каспер Руд.

Осмиот тенисер во светот победи по игра од еден час и 34 минути.

По вечерашната победа Ѓоковиќ се израмни со рекордот на Роџер Федерер кој исто така има шест трофеи на последниот Мастерс во сезоната.

Српскиот тенисер претходно го освои завршниот турнир во 2008, 2012, 2013, 2014 и 2015 година.

Ѓоковиќ ја освои 91-та титула во кариерата, а петта сезонава.

Руд за првпат играше во финалето на завршниот АТП турнир. 

реклама

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Read more

Злогласена руска единица пристигнува на украинскиот фронт

Read more

Брзо и вкусно: Колач со ореви и кафе

Read more

Тенис

Ѓоковиќ ја освои шестата титула и се изрaмни со Федерер

Read more

Што прави Федерер откако се пензионира?

Read more

Рубљов последен полуфиналист во Торино

Read more

Ѓоковиќ си ја отвори душата: Ме претворивте во лошо момче

Read more
 

Спорт

Дани Алвеш: Да подава Мбапе по некоја топка, ќе постигне 150 гола

Читај повеќе
  • play_arrow

Иран во првата победа на Мундијалот го сруши Велс

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес на Роналдо од 132 секунди, ја здувна по прашањето за Јунајтед

Читај повеќе

Две години од смртта на Марадона: Да се потсетиме на неговите најубави голови

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најголеми шокови на Светското првенство на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Србите немаа ниту еден шут во рамките на голот на Бразил

Читај повеќе
  • play_arrow

Сензационалниот гол на Ришарлисон не беше случајност

Читај повеќе

Азар: Германци, тука сме да играме фудбал, а не да испраќаме политички пораки

Читај повеќе

Apple сака да го купи Јунајтед, клубот би станал побогат од Сити, ПСЖ и Њукасл

Читај повеќе