Ѓоковиќ ја отвора новата сезона со настап на турнирот во Аделаида

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ новата сезона ќе ја почне на АТП турнирот во австралискиот град Аделаида од 2 до 8 јануари, кој вообичаено им служи на играчите како подготовка за грен – слем турнирот во Мелбурн подоцна истиот месец. 

Ѓоковиќ, кој сезоната ја заврши со освојување на АТП завршниот турнир во Торино и во моментов е петти на светската листа, последниот настап во 2022 година ќе го има во Дубаи, на егзибициски турнир од 19 до 24 декември. 

Австралиските власти претходно му ја поништија тригодишната забрана за влез во земјата и на 35-годишниот Ѓоковиќ му одобрија виза за настап на Австралија опен. 

На почетокот на оваа година на Ѓоковиќ му беше забранет влез во Австралија бидејќи не е евакциниран против коронавирусот, но австралиските власти, во меѓувреме, ги укинаа ограничувањата поврзани со задолжителната вакцинација. 

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Тенис

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Read more

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Read more

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе