Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека е чест и привилегија да ја претставува својата земја на Олимписките игри и додаде дека ќе се обиде да биде најдобар што може во Париз, од 26 јули до 11 август.

„Да ја претставувате вашата земја на Олимписките игри е чест и привилегија. Олимписките игри се нешто посебно, а самото тоа што сте во тоа село ве прави да се чувствувате особено инспирирани и горди“, изјави Ѓоковиќ за веб-страницата на Светската тениска федерација (ИТФ).

Ѓоковиќ нема златен медал од Олимписките игри, а најголемиот успех го постигна во 2008 година во Пекинг, кога ја освои бронзата.

„Освоив бронзен медал, тоа беше одамна. Сепак, ќе учам од претходните искуства и ќе се обидам да ја задржам рутината за да можам да се претставам најдобро што можам. Имав најголема можна чест да го носам српското знаме. Го немав тоа искуство од церемонијата на отворањето игри од Лондон 2012“, додаде тој.

Ѓоковиќ истакна дека се надева дека ќе има можност повторно да го направи тоа и да ужива во искуството на Олимписките игри, бидејќи, како што вели, тие се посебни.

„Да ја претставувам својата земја е голема чест и да се биде дел од најстарото спортско натпреварување, тоа не може да се спореди со ништо во мојата тениска кариера“, заклучи Ѓоковиќ.

Најдобриот тенисер на планетата е еден од 85-те членови на српскиот тим за Париз.

За разлика од него, кога кошаркарот Никола Јокиќ пред некој ден на прес-конференција беше прашан дали ќе игра за Србија на Олимпијадата, тој ги преврте очите.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе