ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Ѓоковиќ не научи да губи - гневно го фрли рекетот на трибини

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска не успеа да освои медал на Олимписките игри во Токио, а својата беспомошност на теренот ја покажа на бројни начини за време на мечот за бронзениот медал со Шпанецот Пабло Карењо-Буст.

Имено, на почетокот на третиот решавачки сет, видно исцрпениот Ѓоковиќ сакаше да направи нешто што неговото тело очигледно не го дозволи, па ги загуби нервите.

Откако не успеа да му го земе сервисот на Шпанецот во првиот гем од третиот сет, тој го фрли рекетот на трибините. За среќа, немаше никој на трибините поради пандемијата на коронавирус, па сѐ заврши добро откако Ѓоковиќ навистина непромислено и гневно го фрли рекетот.

URL

Овој настан како да го поремети целосно, па го испушти сервисот во следниот гем, а потоа Карењо го потврди брејкот доаѓајќи до 3:0.

И тогаш Ѓоковиќ го загуби трпението и со рекетот ја изудира железната конструкција што ја држи мрежата.

До крајот на мечот не успеа да се спаси и дојде до заслужен пораз со кој остана без ниту еден медал на Игрите каде беше апсолутен фаворит.

Претходно Ѓоковиќ, откако изгуби од Зверев, демонстративно замина среде давање изјава за медиумите.

URL

Јавноста реагираше на ваквите потези на Ѓоковиќ, со коментари дека еден врвен светски спортист на овој начин не остава добар пример за младите кои се огледуваат на него.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Тенис

L'Équipe: Солзите на Ѓоковиќ се лажни

Read more

Путин му честиташе на Медведев: Ѓоковиќ немаше шанси

Read more

Победата на УС Опен на младата Ема ѝ донесе огромна популарност на Instagram

Read more

Лејвер: Само храбро Новак, предизвикот продолжува

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе