Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Новаќ Ѓоковиќ имаше страшен викенд, веројатно најлош во кариерата.

Српскиот тенисерски ас прво ги загуби двете полуфиналиња на Олимписките игри (сингл и микс) за помалку од три часа, со што остана без два подвига и големата цел.

Во ветерански спортски години (34), Ѓоковиќ ултимативно отиде во Токио за олимписко злато, единствениот од најголемите трофеи што не го освои во неговата брилијантна кариера.

Покрај тоа, рече дека олимпиското злато на овие игри е дополнително важно за него со цел да го освои Златниот слем оваа година - четирите најголеми турнири и олимпискиот.

Поразите го оставија без двата подвига, па отиде на две утешни награди - бронза во сингл и мешани двојки. Сепак, тој остана без нив за помалку од три часа. Ѓоковиќ прво загуби од Буста во сингл, а веднаш потоа го предаде мечот за бронза во мешани двојки пред почетокот на натпреварот.

Тоа многу ја разочара Србија, за која Ноле е национален херој.

По општиот олимписки дебакл, тој изјави: „Морав да се повлечам поради повеќе повреди. Се извинувам на навивачите, сакав медали како што сакаа и тие. Дадов сѐ од себе".

Она што го објави подоцна, беше тоа што ги воодушеви неговите сонародници:

„Чест ми е што играм за Србија и сакам да играм за неа на следните Олимписки игри, во Париз во 2024 година.“

Ѓоковиќ тогаш ќе има 37 години, но очигледно не се откажува од обидот да го освои единствениот од најголемите трофеи што ги пропушти.

реклама

Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Read more
ВМРО-ДПМНЕ: Нема договор за коалицирање со ДУИ, нови избори е зрело решение

ВМРО-ДПМНЕ: Нема договор за коалицирање со ДУИ, нови избори е зрело решение

Read more
Ракометарите во тешка битка со пресврт загубија од Чешка

Ракометарите во тешка битка со пресврт загубија од Чешка

Read more
Како ќе изгледа освежениот модел на BMW од Серија 5?

Како ќе изгледа освежениот модел на BMW од Серија 5?

Read more

Тенис

Медведев го исфрли Циципас и закажа финале со Надал

Read more

Надал избори финале на Австралија опен

Read more

Медведев со голем пресврт обезбеди полуфинале на Австралија опен

Read more

Циципас лесно до полуфиналето на Австралија опен

Read more
 

Спорт

Вејн Руни го одби Евертон, останува во Дерби Каунти

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд ќе чува крави кога ќе се повлече од фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсилното девојче во светот и денес крева тегови, но има нови цели

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон Фјури го потврди соочувањето со Вајт: Ќе бидеш унишен!

Читај повеќе

Медведев го исфрли Циципас и закажа финале со Надал

Читај повеќе

Надал избори финале на Австралија опен

Читај повеќе

Дардан Дехари - првиот тетовец што ќе настапи на Зимски олимписки игри

Читај повеќе

Откриено зошто Роналдо го блокирал Transfermarkt на Instagram

Читај повеќе

Еспортот стана официјален спорт во земјава

Читај повеќе