Ѓоковиќ: Не сум вакциниран и не планирам да се вакцинирам

По освојувањето на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ на прес-конференција откри дека можно е да го проретчи распоредот, односно дека ќе го намали бројот на турнири на кои ќе настапува.

Тој зборуваше и за УС Опен, каде според сегашните закони не може да настапи бидејќи странците кои не се вакцинирани против коронавирус не може да влезат во САД.

„Да бидам искрен, се сомневам дека ќе одам да бркам поени. Како што разбрав од мојот агент денес, освојувањето на Грен слем е доволно за финалето на АТП ако сте во топ 20. Со досегашните освоени поени, верувам дека ќе бидам во топ 20. Претпоставувам дека имам добри шанси дека веќе сум во финалето на АТП. ​​Навистина нема да се напрегам да играм турнири за да освојувам поени“, рече Ѓоковиќ и додаде:

„Не чувствувам никаков притисок или потреба да играм на одреден распоред. Работите се променија кај мене во последните неколку години. Го постигнав рекордот да бидам број 1 на сите времиња по бројот на недели, за кои работев целиот мој живот. Сега тоа е готово, како приоритет ги ставам Грен слемовите и големите турнири и местата каде што сакам да играм и каде се чувствувам добро“.

„Сè уште не сум разговарал за распоредот со Горан. Мора да почекаме вести од Америка, дали ќе се случи или не, зависи од тоа. Може да се случи да бидат Лејвер куп и Дејвис куп, ми се допаѓа да играм за мојата земја. Ќе се обидам да бидам дел од неа. Тоа се големите турнири што ми се сега на ум“, рече Ѓоковиќ и заклучи:

„Не сум вакциниран и не планирам да се вакцинирам, па добрата вест за мене може да биде укинување на барањето за вакцинација за влез во САД или, ако е можно, ослободување. Не знам, мислам дека изземањето не е реално. Немам многу одговори за тоа. Прашањето е само дали ќе ја укинат обврската или не навреме, за да можам да влезам во САД“.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Тенис

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Read more

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more
 

Спорт

ФФМ: Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницицираат со судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Песната на Енцо против Французите стана хит за навивачите на Ривер Плејт

Читај повеќе

Како Барса планира да заштеди 26 милиони евра на Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погачар трет пат во кариерата победи на Тур де Франс

Читај повеќе

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе