Ѓоковиќ нема одговор: Можам само да се надевам дека ќе играм во Австралија

Српскиот ас не е сигурен дали ќе може да настапи на Австралија опен.

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ, изјави дека не знае дали наредната година ќе може да игра на Австралија опен, и дека може само да се надева за тоа да се случи.

Ѓоковиќ моментално се наоѓа во Лондон каде од 23 до 25 септември ќе игра на Лејвер купот. На новинарските прашања во врска со неговиот настап во Мелбурн, откако лани не му беше дозволен влез во Австралија бидејќи немаше сертификат за вакцинација против COVID-19, Србинот беше реален.

„Само можам да се надевам, тоа е сѐ што можам да кажам. Таа одлука не е во мои раце“, рече Ѓоковиќ, кој лани беше депортиран од Австралија.

Еден од најдобрите тенисери во светот, Швајцарецот Роџер Федерер, на турнирот во Лондон ќе го одигра својот последен натпревар во кариерата.

„Секогаш ќе постои дебатата за тоа кој е најдобар на сите времиња, тоа го оставам на другите да пресудат. Но, неговото влијание на играта беше огромно. Начинот на кој играше, без напор, совршено за очите на тениските тренери, играчи или самите љубители на тенисот. Остави огромно наследство кое ќе живее многу долго. Тој е еден од најдобрите спортисти кои се појавиле, во било кој спорт. А, неговата популарност на теренот и надвор од него говори сама по себе“, заврши тој, пренесува Eurosport.

Австралија опен секоја сезона традиционално е првиот од четирите грен слем турнири, а наредното издание во 2023 година ќе се одржи од 16 до 29 јануари. Бранител на тронот е Рафаел Надал.

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Тенис

Ѓоковиќ: Штета, но не се каам што не можев да играм во САД

Read more

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more

Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе