УС ОПЕН 2020

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, одлучи сепак да се појави на УС Опен и да се обиде да ја освои титулата до која не дојде лани.

Ѓоковиќ ќе отпатува за САД в сабота, а прво ќе настапи на Мастерсот во Синсинати на 22 август.

Потоа наредниот викенд ќе настапи и на УС Опен, кој почнува на 31 август. Двата турнира се играат во Њујорк за да се избегне можноста за заразување на играчи со коронавирусот.

„Драго ми е што можам да потврдам дека ќе се натпреварувам на Западниот & Јужниот Опен и УС Опен оваа година. Не ми беше лесно да донесам одлука, особено со оглед на сите пречки и предизвици, но едвај чекам да можам повторно да се натпреварувам на тенискиот терен“, порача Ѓоковиќ во порака објавена на својот Instagram профил.

Ѓоковиќ ќе биде прв фаворит на УС Опен затоа што на него нема да настапат Рафаел Надал и Роџер Федерер, а тој ќе има можност уште повеќе да ја зацврсти својата позиција на првото место на АТП-листата.

Минатата година Новал стигна до осминафиналето и освои само 180 поени, а со титула би додал 1.120 поени на своето конто.

реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Тенис

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Read more

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Read more

Ѓоковиќ e новиот шампион на турнирот во Рим

Read more

Халеп конечно го освои Вечниот град

Read more

Спорт

  • play_arrow

Арсенал не успеа да ги казни грешките на Ливерпул

Читај повеќе

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Читај повеќе

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Читај повеќе

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Читај повеќе

Роналдо: Серија А сега е потешка, со Пирло сме задоволни

Читај повеќе

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Читај повеќе