Ѓоковиќ откри со каква повреда се здоби на АО, ќе паузира еден месец

Новак Ѓоковиќ го освои Австралија Опен со победата над Русинот Данил Медведев по игра од еден час и 53 минути, но во средината на турнирот српскиот тенисер почна да се жали на повреда која се влоши.

Денеска потврди дека магнетната резонанса покажа напукнување на стомачниот мускул од 1.7 на 2.5 сантиметри. Првите прогнози се дека најдобриот тенисер во светот ќе паузира најмалку еден месец. Според докторите, повредата не е сериозна, но е потребно време за да заздрави.

Ѓоковиќ изјави дека луѓето секогаш се сомневале и ќе продолжат да се сомневаат во него.

„Тие секогаш ќе се сомневаат во тоа што го зборувам или правам и тоа е во ред, го прифаќам фактот дека не можам на сите да им угодам“, вели тенисерот, пренесе The Age.

За повредата на Ѓоковиќ коментираше и неговиот тренер Горан Иванишевиќ.

„Уште еднаш ќе направи магнетна резонанса за да видиме во каква состојба е. Потоа како тим ќе одлучиме кој ќе биде неговиот следен турнир. Во секој случај, не може да игра само на Грен слемови. Иако, искрено, сега и не е толку важно тоа бидејќи Новак тукушто го освои едниот од четирите најголеми“.

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Тенис

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Надал страда од мистериозна болест, тврдат шпански медиуми

Read more

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Дали е ова најбруталниот старт на сезоната?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет суперѕвезди на кои забрзано им се губи сјајот

Читај повеќе

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Читај повеќе

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе