Ѓоковиќ погоден со шише по глава, полицијата трага по мистериозниот навивач

Навивачот кој со шише го погоди Новак Ѓоковиќ го напуштил „местото на злосторството“ пред да дојде полицијата.

Новак Ѓоковиќ на излегување од теренот во Рим беше удрен со шише во глава, но не е тешко повреден.

Тоа го потврдуваат информациите од главниот град на Италија - најдобриот светски спортист ќе тренира за мечот против Алехандро Табило во сабота попладне.

Додека дебитантот планира да го продолжи турнирот, што е последна подготовка пред Ролан Гарос, навивачот чие шише го удри во моментов е интерес на италијанската полиција.

Оваа информација во јавноста ја изнесе портпаролот на Италијанската тениска асоцијација, Алесандро Катапано. Во изјава за медиумите по големиот инцидент во Рим, Катапано најави дека во целиот случај сега е вклучена локалната полиција, која најпрвин не успеала да го пронајде навивачот.

„Многу сме вознемирени поради тоа што се случи и се обидуваме да откриеме кој е и да ја разбереме динамиката. Полицијата дојде и побара информации, но лицето што го направи тоа веќе го си заминало. Ги поминуваме сите агли на камерите за да видиме дали можеме да утврдиме што точно се случило“, рече портпаролот.

Потсетуваме, Новак Ѓоковиќ беше погоден со шише во главата додека даваше автограми, а навивачот кој е одговорен за овој инцидент се обиде да стигне до српскиот тенисер. Тој се наведна преку оградата на трибините, а од ранецот на грбот му испадна шише и го удри во глава најдобриот тенисер на сите времиња. Ѓоковиќ падна на земја, а веднаш му беше укажана лекарска помош за да се утврди степенот на повредите.

URL
реклама

Тенис

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Read more

Ѓоковиќ повеќе не е најдобар: Синер е прв, Алкарас втор, а Ноле падна на 3. место

Read more

Прва фотка од Ѓоковиќ по операцијата: На патерици се прости од Париз

Read more

Ѓоковиќ oпериран во Париз – го пропушта Вимблдон, во прашање Олимпијадата

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе