АТП ВИМБЛДОН 2022

Ѓоковиќ поради Чилиќ би можел да се збогува од Вимблдон

Откако хрватскиот тенисер Марин Чилиќ мораше да го откаже настапот на Вимблдон поради коронавирус, сосема неочекувано во голема неволја се најде и Новак Ѓоковиќ.

Според The ​​Telegraph, тој тренирал со Новак минатиот четврток и на тој начин го загрозил.

Очигледно Ѓоковиќ ќе мора да биде тестиран, а доколку биде позитивен, тоа би значело крај за него, бидејќи би морал да го напушти турнирот, тврди The ​​Telegraph.

„Ги следиме инструкциите на владата на ОК за изолација и потенцијални инфекции со корона“, соопшти службата за односи со јавноста на Вимблдон.

URL

Тоа би било продолжение на неверојатниот пех за Ѓоковиќ, кој доби забрана за настап на Австралија Опен како невакциниран тенисер, а сосема е извесно дека нема да може да настапи на последниот Грен слем турнир на САД, УС Опен.

Српскиот тенисер и прв фаворит на турнирот Новак Ѓоковиќ успешно ја започна одбраната на титулата на Вимблдон. Со резултат 3:1 (6:3, 3:6, 6:3 и 6:4) го победи Јужнокорејецот Сунву Квон, 81. играч на АТП листата.

Во следната фаза српскиот тенисер треба да игра против Танасис Кокинакис.

И италијанскиот тенисер Матео Беретини поради добиен позитивен тест на коронавирус се повлече од Грен слемот Вимблдон, пред натпреварот од првото коло против Чилеанецот Кристиан Гарин.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тенис

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Ѓоковиќ се повлече од Мастерсот во Синсинати

Read more

За првпат од 1999 првите три носители на Мастерс загубија во својот прв натпревар

Read more

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Реал ќе ми биде последниот клуб во тренерската кариера

Читај повеќе
  • filter

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Читај повеќе

Мбапе: За нас Златната топка е пред сѐ борбата меѓу Меси и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

По 5 сезони Барди ја напушти Ла Лига - потпиша за Трабзонспор

Читај повеќе

Ѓоковиќ се повлече од Мастерсот во Синсинати

Читај повеќе

Перес: Да го донесеме Роналдо? Повторно? Па, тој има 38 години

Читај повеќе

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Читај повеќе

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Читај повеќе