Ѓоковиќ повеќе не е најдобар: Синер е прв, Алкарас втор, а Ноле падна на 3. место

За првпат од септември 2023 година челната позиција на АТП листата не му припаѓа на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој поради повреда на коленото мораше да се повлече од овогодинешниот Ролан Гарос.

Ноле на овој турнир ја бранеше титулата освоена минатата година, а бидејќи не успеа да го зачува тронот падна на третата позиција на АТП каде моментално има 8.360 бодови.

Пред него се Италијанецот Јаник Синер со 9.525 бодови и второпласираниот Карлос Алкарас од Шпанија, кој триумфираше и на Отвореното првенство на Франција и сега има 8.580 бодови.

Четвртата позиција му припаѓа на финалистот на турнирот во Париз, Германецот Александер Зверев, а на петтото место на најновата АТП листа е рускиот тенисер Даниил Медведев.

Веднаш зад него е неговиот сонародник Андреј Рубљов, а потоа Норвежанецот Каспер Руд, Полјакот Хуберт Хуркач, Алекс де Минор од Австралија и Бугаринот Григор Димитров.

Прв надвор од топ 10 е Гркот Стефанос Циципас со 3.740 поени.

Што се однесува до македонските тенисери, на АТП листата моментално има само двајца. Калин Ивановски се искачи 4 места и сега е 414-ти со 112 поени, додека Горазд Србљак скокна 23 места до 1068. позиција со 11 поени.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Тенис

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Read more

Ѓоковиќ го прозва својот долгогодишен спонзор

Read more

Медведев го елиминираше носителот број 1, Јаник Синер

Read more

Откриена вистинската причина за лутата реакција на Ѓоковиќ на Вимблдон

Read more
 

Спорт

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Читај повеќе