ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Новаќ Ѓоковиќ претрпе два тешки удари на Олимписките игри.

Најдобриот тенисер на светот пристигна во Токио за да се доближи до Златниот слем, освојувајќи четири Грен слема и Олимписките игри во истата година. Претходно оваа година, тој беше најдобар на Австралија Опен, Ролан Гарос и Вимблдон, а во Токио доминираше до средината на вториот сет од полуфиналето против Германецот Александар Зверев.

Меѓутоа, после тоа доживеа необјаснив пад, го загуби полуфиналето, потоа мечот за бронза, а потоа го предаде мечот за бронзениот медал во мешани двојки.

Срѓан Ѓоковиќ, таткото на Новак, рече дека го советувал својот син да не оди во Токио по напорното лето и освојувањето на два Грен слема. Во гостување во подкастот „Biznis priča“, тој објави преписка со Новак пред неговата одлука да настапи на Игрите.

„Нокс, јас го викам Нокс, ако ти значи мое мислење, мислам дека не треба случајно да одиш во Токио. Прво, тоа е долг пат, поинаква зона, без гледачи, повторно изолација и без гледачи не е тоа, не е Олимпијада. Те сакам, тато“, гласи порака на Срѓан до син му.

Новак не го послуша...

„Се разбира, твоето мислење ми значи, тато. Сакав да ги поминам овие три или четири дена за да видам како ми се чувствува телото и слично. Секогаш брзо се опоравувам и тоа не е голема работа. Патриотизмот е силен во моето срце и мојата глава, тато, ме знаеш. Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад“.

„Луѓе, по оваа преписка со него бев изненаден“, бил во неверување таткото на најтрофејниот тенисер на сите времиња.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Тенис

Радукану го отпушти тренерот кој ја доведе до победа на УС Опен

Read more

L'Équipe: Солзите на Ѓоковиќ се лажни

Read more

Путин му честиташе на Медведев: Ѓоковиќ немаше шанси

Read more

Победата на УС Опен на младата Ема ѝ донесе огромна популарност на Instagram

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе