Ѓоковиќ првпат гласно се побуни против новата забрана: Не гледам медицинска логика

Првиот фаворит и бранител на титулата на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ, за првпат гласно се побуни против забраната за настап на последниот Грен слем турнир од сезоната на УС Опен.

Како што беше случај на почетокот на сезоната на Австралија Опен, Ѓоковиќ нема да има право да настапи ниту на УС Опен бидејќи не е вакциниран против коронавирус.

Српскиот тенисер за тоа првпат јавно проговори на прес-конференција на Вимблдон, каде стигна до второто коло и каде цели да ја одбрани титулата, што би бил седми трофеј во неговата кариера на најголемиот тениски турнир.

Ѓоковиќ се консултирал со Тенис Сандгрен, американски тенисер кој исто така не е вакциниран, но ќе има право да настапи на УС Опен бидејќи е американски државјанин. Српскиот тенисер вели дека тука не гледа медицинска логика.

„Пред неколку дена се допишував со Сандгрен и му се заблагодарив за поддршката што ми ја даде во јавноста во оваа ситуација. Тој кажа работи кои се сосема логични. Ако на невакцинираните играчи им е забрането да учествуваат на тој турнир, тогаш правилото треба да важи за сите“, изјави Ѓоковиќ.

URL

Српскиот тенисер, кој моментално е трет на АТП листата, вели дека во одлуката може да има политика.

„Не гледам медицинска логика дека може да игра затоа што е државјанин на САД, иако не е вакциниран, а мене ми е ускратено тоа право. Ако имав американски ‘зелен картон’ или пасош, ќе можев да играм. Ако тука има политичка логика, не би навлегувал во тоа. Знаете и зошто не сакам да зборувам за тоа“, додаде српскиот тенисер.

Ѓоковиќ денеска се соочува со уште една „пречка“ на Вимблдон, а мечот против Танаси Кокинакис е закажан на централниот терен по 14:30 часот.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Тенис

Ѓоковиќ до Кирјос: Ќе освоиш Грен слем ако почнеш да тренираш капуера

Read more

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Read more

Кирјос погоди бабичка, па ѝ подари пешкир

Read more

Тенисер кој фати корона во САД: Не го пуштаат Ѓоковиќ, а сами не ги почитуваат правилата

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ до Кирјос: Ќе освоиш Грен слем ако почнеш да тренираш капуера

Читај повеќе

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Читај повеќе

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Читај повеќе

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Читај повеќе

Мајката на Рабјо последна пречка за трансферот во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Ефектот Мурињо: Рома на пријателска го наполни стадионот и приреди шоу

Читај повеќе

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе