Ѓоковиќ: Руне апсолутно ја заслужи победата

Кајгана / МИА
/ 07.11.2022 / 08:35

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ упати комплименти за играта на Холгер Руне во финалето на Мастерсот во Париз.

Данецот го победи Ѓоковиќ со 2:1, по сетови 3:6, 6:3 и 7:5.

– Сакам да ти честитам за освоениот трофеј. Апсолутно ја заслужи оваа победа. Имаше неверојатна недела, фантастична. Не сум среќен што ме победи, но од друга страна, среќен сум за тебе затоа што ми се допаѓаш како личност. Ти си човек кој сака тенис и напорно работи, па тоа ти се исплати и сигурен сум дека има светла иднина пред тебе. Честитки! – му се обрати Србинот на 19-годишниот Руне.

За Данецот трофејот во Париз е прв од серијата Мастерс и вкупно трет во кариерата.

Од победата во Франција, Руне заработи 836.000 евра парична награда и 1.000 рејтинг поени на АТП листата. 

Remote video URL
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Тенис

Моника Селеш: Наоми Осака ми е најслична

Read more

Ѓоковиќ ја отвора новата сезона со настап на турнирот во Аделаида

Read more

Австралија прв финалист во Дејвис купот

Read more

Ѓоковиќ ја освои шестата титула и се изрaмни со Федерер

Read more
 

Спорт

Се огласи и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Читај повеќе

Херојот Боно: Канаѓаните се јавија, но мојот сон беше Мароко

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилците подготвени да ѝ танцуваат на Хрватска за секој постигнат гол

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Мароко смеејќи се им го покажа патот на Шпанците до аеродром

Читај повеќе

Бускетс за елиминацијата: Тешка вечер, но ќе ни послужи како лекција

Читај повеќе

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Читај повеќе

И вежбањето илјада пенали не им помогна: Дали Шпанците го послушале Енрике?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ го надигра Јокиќ во победата на Далас во Денвер

Читај повеќе