Ѓоковиќ: Сè уште имам страст и желба да играм на највисоко ниво

Дваесет и еднократниот Грен слем шампион Новак Ѓоковиќ призна дека е решен да продолжи да игра тенис.

– Сè уште сакам да играм тенис, иако постигнав речиси сè што може да се постигне во него. Сè уште имам страст и желба да играм на највисоко ниво. Бев решен да играм на Лејвер купот и сакав да играм понатаму, па Тел Авив беше совршен избор за мене, ги цитира Tennis365“ зборовите на 35-годишниот Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер ги сподели и своите очекувања од турнирот во Тел Авив.

– Не сум бил тука долго време и заборавив многу, па дефинитивно ќе се вратам повторно. Се надевам дека ќе играм добро овде и ќе видам колку луѓе доаѓаат да ги гледаат моите натпревари, додаде тој.

Ѓоковиќ учествува на турнирот од категоријата АТП-250 во Тел Авив, Израел. Тој ќе настапи не само во сингл, туку и во двојки, заедно со израелскиот тенисер Џонатан Ерлих.

Турнирот ќе трае од 26 септември до 2 октомври.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Тенис

Моника Селеш: Наоми Осака ми е најслична

Read more

Ѓоковиќ ја отвора новата сезона со настап на турнирот во Аделаида

Read more

Австралија прв финалист во Дејвис купот

Read more

Ѓоковиќ ја освои шестата титула и се изрaмни со Федерер

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Читај повеќе

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Читај повеќе

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе

Се огласи и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Читај повеќе

Херојот Боно: Канаѓаните се јавија, но мојот сон беше Мароко

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилците подготвени да ѝ танцуваат на Хрватска за секој постигнат гол

Читај повеќе