Ѓоковиќ се враќа на турнирот што го нема освоено осум години

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој не доби право на настап на Мастерсите во Индијан Велс и Мајами, ќе паузира малку подолго пред да се врати на терените.

Ѓоковиќ последниот турнир го одигра во февруари, а на теренот нема да се врати до 8 април. Паузата е подолга од еден месец, а во меѓувреме ќе пропушти неколку турнири од АТП серијата 250 на кои можеше да игра.

Сепак, Ѓоковиќ реши да одмори и најважниот дел од сезоната да го дочека на земјена подлога во најдобра можна форма.

Така, неговиот прв следен турнир ќе биде турнирот Мастерс 1000 во Монте Карло, кој започнува на 8 април. Ова е турнир кој во кариерата го освои само двапати.

Ѓоковиќ во 2013 и 2015 година стигна до пехарот во Кнежеството Монако, што претставува една од најдолгите „суши“ на еден турнир во кариерата на српскиот тенисер. Во финалето во 2015 година, Ѓоковиќ го победи Томаш Бердих.

Под знак прашалник е дали ќе настапи шпанскиот тенисер Рафаел Надал, кој е и рекордер на Мастерсот во Монте Карло со 11 титули. Шпанецот има проблеми со повредата уште од Австралија опен, а доколку донекаде ја санира повредата, нема сомнеж дека ќе игра на еден од омилените турнири.

реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Тенис

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Read more

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Read more

Ѓоковиќ повеќе не е најдобар: Синер е прв, Алкарас втор, а Ноле падна на 3. место

Read more

Прва фотка од Ѓоковиќ по операцијата: На патерици се прости од Париз

Read more
 

Спорт

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Читај повеќе

Голем кикс на Бразил на стартот на Копа Америка

Читај повеќе

Скока бројот на срцеви удари за време на натпревари

Читај повеќе

Дали 16-годишниот Јамал ќе смее да игра по 21 часот?

Читај повеќе

Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

Читај повеќе

Коефициентот за нерешено вртоглаво паѓа, сомнеж во регуларноста на натпреварите на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Заслужен црвен картон: Брутален старт на Копа Америка

Читај повеќе

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе