Ѓоковиќ сепак ќе настапи на Австралија опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе добие дозвола да се натпреварува на следниот Австралија опен бидејќи му е вратена можноста да добие виза во Австралија, пишува австралискиот весник The Age.

На Ѓоковиќ не му беше дозволено да се натпреварува на последниот Грен слем во Мелбурн бидејќи не бил вакциниран против коронавирусот.

По две судски рочишта, австралиската влада му ја укина визата и го депортираше од земјата. Исто така, со правосилната пресуда му е забрането да добива виза во следните три години. Тогашниот министер за имиграција Алекс Хок објасни дека укинувањето на визата на Ѓоковиќ е „во јавен интерес“.

Новиот министер ја укинува забраната

Новиот министер за имиграција Ендрју Гилс ќе ја поништи одлуката за укинување на тригодишната виза на Ѓоковиќ.

Оптимист беше и директорот на Австралија опен, Крег Тајли.

„Знам дека Новак сака да се врати и да игра со нас. Ја сака Австралија бидејќи тука го постигна својот најголем успех. Но останува на некој друг да го дозволи тоа“, изјави Тајли.

Отвореното првенство на Австралија следната година ќе се одржи од 16 до 29 јануари. Ѓоковиќ го држи рекордот по бројот на освоени титули во Австралија, а досега има девет победи во Мелбурн. Србинот моментално е осми тенисер во светот и втор во историјата по бројот на освоени Грен слем титули (21). Над него е само Рафаел Надал кој има 22 Грен слем титули.

реклама

Тенис

Моника Селеш: Наоми Осака ми е најслична

Read more

Ѓоковиќ ја отвора новата сезона со настап на турнирот во Аделаида

Read more

Австралија прв финалист во Дејвис купот

Read more

Ѓоковиќ ја освои шестата титула и се изрaмни со Федерер

Read more
 

Спорт

Се огласи и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Читај повеќе

Херојот Боно: Канаѓаните се јавија, но мојот сон беше Мароко

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилците подготвени да ѝ танцуваат на Хрватска за секој постигнат гол

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Мароко смеејќи се им го покажа патот на Шпанците до аеродром

Читај повеќе

Бускетс за елиминацијата: Тешка вечер, но ќе ни послужи како лекција

Читај повеќе

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Читај повеќе

И вежбањето илјада пенали не им помогна: Дали Шпанците го послушале Енрике?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ го надигра Јокиќ во победата на Далас во Денвер

Читај повеќе