Ѓоковиќ сепак не може да игра на УС Опен

Кајгана / МИА
/ 21.07.2022 / 11:49

Новак Ѓоковиќ нема да може да настапи на последниот грен-слем турнир сезонава УС Опен, соопштија организаторите.

Ѓоковиќ се најде на листата учесници на грен – слемот во Њујорк, но организаторите најавија дека ќе ја почитуваат одлуката на американските власти, со која на невакцинирани странски државјани им е забранет влез во земјата.

– УС Опен не воведе задолжителна обврска за вакцинација за своите учесници, но ќе ја почитува одлуката на Владата на САД, која се однесува на влез во земјата за невакцинирани неамерикански државјани, соопштија организаторите.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ повеќе пати потенцира дека нема да се вакцинира против коронавирусот. 

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Тенис

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Read more

Кирјос погоди бабичка, па ѝ подари пешкир

Read more

Тенисер кој фати корона во САД: Не го пуштаат Ѓоковиќ, а сами не ги почитуваат правилата

Read more

Медведев и натаму прв на АТП листата, Ѓоковиќ шести

Read more
 

Спорт

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе