Ѓоковиќ: Штета, но не се каам што не можев да играм во САД

Новак Ѓоковиќ го загуби статусот на најдобар тенисер во светот бидејќи како невакциниран не можеше да влезе во САД за да игра на Мастерс турнирите во Индијан Велс и Мајами, но вели дека не жали.

Ѓоковиќ во ексклузивното интервју за CNN зборуваше за тоа дека американската влада не му дозволила да влезе во земјата, а ја искористи приликата да му честита на Карлос Алкарас што по вторпат го симна од тронот на светскиот тенис.

„Не жалам што не можам да влезам во САД. Во мојот живот научив дека жалењето може само да те повреди, да те натера да живееш во минатото, а јас не го сакам тоа. Сакам да бидам во сегашниот момент што е можно повеќе, но и да размислувам за иднината, да создадам подобра иднина. Имав многу успеси во Индијан Велс и Мајами, но свесно донесов одлука и знаев дека постои ризик да не одам таму“, изјави Ѓоковиќ и додаде:

Му честитам на Алкарас. Апсолутно заслужи да се врати на позицијата број 1“, изјави Новак.

„Се надевам дека одлуката ќе се промени и дека ќе можам да играм на УС оОпен. Тоа е најважниот турнир за мене на американско тло. Многу сакам да играм во Њујорк. Кога загубив од Медведев во финалето во 2021 година, доживеав еден од најдобрите моменти со публиката, ја добив нивната љубов и почит. Сакам да се вратам и повторно да се поврзам со нив. Се надевам дека тоа ќе се случи“, заврши Ѓоковиќ.

URL
реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Тенис

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Ивановски загуби во Србија од нискорангираниот Халијак

Read more

Руне го исфрустрира и го исфрли нервозниот Ѓоковиќ

Read more

Ѓоковиќ: Никогаш не сум бил пријател со Федерер и Надал

Read more
 

Спорт

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Читај повеќе

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе