Ѓоковиќ си ја отвори душата: Ме претворивте во лошо момче

Во интервју, славниот тенисер Новак Ѓоковиќ си ја отвори душата и изјави дека не постои слобода на говорот, а дека другите го претвориле во лошо момче.

Српскиот тенисер си ја отвори душата во разговор за италијанскиот весник La Stampa. Сè што го мачеше изминатите месеци одлучи да го сподели и притоа беше прилично остар.

„Знам дека некои луѓе мислат дека се занесувам, дека некои работи ги правам бидејќи сакам луѓето да ме сакаат. Не е така, само сакам да си бидам свој, уникатен. Тоа е нешто што денес се губи. Не е возможно да им угодиш на сите, но ако постои политичка коректност, тогаш веројатно можеме да ги искажеме идеите со почит, без омраза, со слобода. Слободата на говор, денес според моето мислење, е само илузија“, изјави Ѓоковиќ.

„Имам еден идеален пример од оваа година, поради сè  што ми се случи околу вакцината. Изразив слобода самиот да одлучам што ќе правам со моето тело и одеднаш бев етикетиран како антиваксер, а не сум тоа. Ако не припаѓаш на општиот начин на размислување, брзо стануваш лошо момче. А, тоа не е добро“, изјави Новак.

Иако е во борбата за најдобар тенисер на сите времиња, најважно му е да биде добар човек.

„Имам соништа, некои се многу големи. Најголемиот ми е да им бидам татко на Стефан и на Тара. Да разберам што значи да бидеш татко, да читаш, да дискутираш. Тоа е како работа, бидејќи никој не е роден како родител, често се фокусираме на тоа да ги учиме децата, како да ги воспитуваме, како да го градиме нивниот карактер. Верувам во фундаментални работи, работа на себе, учам да бидам смирен кога ме напаѓаат и критикуваат, учам да направам предност од моето искуство. Истражувам кои се најважните работи за децата, не само за себе. Тоа се работи за кои секој ден размислувам“, вели тенисерот.

реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Тенис

Моника Селеш: Наоми Осака ми е најслична

Read more

Ѓоковиќ ја отвора новата сезона со настап на турнирот во Аделаида

Read more

Австралија прв финалист во Дејвис купот

Read more

Ѓоковиќ ја освои шестата титула и се изрaмни со Федерер

Read more
 

Спорт

Се огласи и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Читај повеќе

Херојот Боно: Канаѓаните се јавија, но мојот сон беше Мароко

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилците подготвени да ѝ танцуваат на Хрватска за секој постигнат гол

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Мароко смеејќи се им го покажа патот на Шпанците до аеродром

Читај повеќе

Бускетс за елиминацијата: Тешка вечер, но ќе ни послужи како лекција

Читај повеќе

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Читај повеќе

И вежбањето илјада пенали не им помогна: Дали Шпанците го послушале Енрике?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ го надигра Јокиќ во победата на Далас во Денвер

Читај повеќе