АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2023

Ѓоковиќ си поигра со Рубљов и избори полуфинале во Мелбурн

Деветкратниот освојувач на Австралија опен се пласираше во полуфиналето на овогодишното издание од првиот Грен слен турнир откако со убедливи 3:0 го среди рускиот тенисер Андреј Рубљов.

Беше тоа двобој на петтиот и шестиот рекет моментално во светот според АТП ранг-листата, но на теренот воопшто не личеше на таков бидејќи беше далеку од рамноправен. Ѓоковиќ доминираше од самиот почеток, па во првите два сета на противникот му препушти само три гема, а потоа направи брејк во првата игра од третиот сет за водство кое мирно го задржа за да ја оствари својата 26. последователна победа во Мелбурн.

Новак Ѓоковиќ ја освои Австралија опен во 2019, 2020 и 2021 година, додека минатата 2022 година не му беше дозволен влез во земјата бидејќи немаше примено вакцина против COVID-19.

Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе играа против Американецот Томи Пол кој претходно денеска го совлада сонародникот Бен Шелтон со 3:1 (7-6 (6), 6-3, 5-7, 6-4). Другата полуфинална двојка ја сочинуваат Гркот Стефанос Циципас и Русинот со ерменско потекло, Карен Хачанов.

Кај тенисерките во полуфиналето ќе играат Магда Линет и Арина Сабаленка, односно Викторија Азаренка и Јелена Рибакина.

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Тенис

Ивановски поразен на чекор до финалето во Монастир

Read more

Кирјос призна дека ја нападнал поранешната девојка

Read more

Неверојатниот Ноле: Со 3 см пукнатина во задната ложа ја освои Австралија

Read more

Зошто Јелена Ѓоковиќ не го бодреше Ноле во Мелбурн?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал со автогол и промашен пенал падна на Мајорка

Читај повеќе
  • play_arrow

Наполи се прошета низ Специја и продолжи кон Скудетото

Читај повеќе

ВИП трибината на Маракана ќе го носи името на легендарниот Синиша Михајловиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп по дебаклот со Вулс: Немам објаснување, немам зборови

Читај повеќе
  • play_arrow

Незапирливиот Јокиќ оствари нов трипл-дабл, трет во низа

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсенал се сопна кај Евертон

Читај повеќе

Историски подиум за Грција во Светскиот куп во алпско скијање

Читај повеќе

Ивановски поразен на чекор до финалето во Монастир

Читај повеќе
  • play_arrow

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Читај повеќе