Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на својот Instagram профил сподели фотографија од вчерашната блокада на мостот „Газела“ во Белград и испрати порака за здравјето.

„Чистиот воздух, водата и храната се клучот за здравјето. Без тоа, секој збор за 'здравје' е излишен“, напиша Ѓоковиќ со фотографијата на граѓаните кои го блокираат „Газела“.
Новак во своето Instagram стори додаде дека „природата е наша мајка“.

„Повеќе време поминуваме во природа. Со неа и преку неа животот ни е побогат“, порача најдобриот тенисер на светот.

Да потсетиме, граѓаните на Србија вчера ги блокираа патиштата во повеќе градови откако неколку еколошки организации ги повикаа да го изразат својот протест против Рио Тинто, Законот за експропријација и Законот за референдум и Народна иницијатива.

Протестите беа претежно мирни, освен во Нови Сад, каде што дојде до тепачка во која беа повредени четири лица.

Инаку, Ѓоковиќ последните денови беше дел од репрезентацијата на Србија која играше во Дејвис купот и моментално се подготвува за следните тениски предизвици.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Тенис

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Read more

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Read more

Таткото на Ѓоковиќ снимен со навивачи со проруски знамиња на Австралија опен

Read more

Ѓоковиќ си поигра со Рубљов и избори полуфинале во Мелбурн

Read more
 

Спорт

  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Читај повеќе

Пике официјално се пофали со новата девојка

Читај повеќе