Ѓоковиќ триумфираше и без поддршка од американската публика: Не ве слушам

Новак Ѓоковиќ стигна до полуфиналето на УС Опен со победа од 3:1 во сетови против Италијанецот Матео Беретини.

Со победата против Италијанецот стигна до 224. победа над најдобрите 10 играчи во 325. меч и со тоа го собори рекордот на Роџер Федерер, кој има 223 победи и 123 порази против најдобрите 10 играчи.

Првиот сет траеше речиси 80 минути, а најголемата борба беше во седмиот гем, кој Ѓоковиќ го доби по речиси 10 минути и откако спаси две брејк-топки. Бидејќи Италијанецот, како и сите други противници на Ѓоковиќ во Њујорк, имаше голема поддршка од публиката, Ноле во тој гем двапати им се обрати на гледачите. Тој луто гестикулираше „Не ве слушам“ ставајќи ја раката на уво, а потоа мал број од неговите обожаватели се разбудија извикувајќи „Ноле, Ноле!“

URL

За да се квалификува за своето деветто финале во Њујорк, тој ќе игра против Германецот Александар Зверев, тенисер кој го запре на патот до златото на Олимпијадата. Во досегашните девет средби меѓу нив, Ѓоковиќ славеше шестпати.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Тенис

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Read more

Таткото на Ѓоковиќ: Новак по овие уцени најверојатно нема да игра на Австралија Опен

Read more

Тајли: Новак не би сакал да ризикува да не игра на АО

Read more

Виландер: Веќе не му се плашат на Ѓоковиќ

Read more
 

Спорт

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе