АТП РОЛАН ГАРОС 2023

Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ имаше успешен старт на гранслем турнирот Ролан Гарос. Тој во три сета го совлада Александар Ковачевиќ од САД, а најмногу проблеми имаше во третиот сет кој го доби во тај-брејк. Првиот го доби со 6:3 во гемови, во вториот му дозволи само два гема на ривалот, а во третиот и загуби двапати сервис, а на крајот го комплетираше со 7:6 во гемови, на поени 7:1.

Ѓоковиќ во следното коло ќе игра против Унгарецот Мартон Фучович кој со 3:1 во сетови беше подобар од Иго Гренје.

Искусниот Фабио Фоњини го елиминира десеттиот светски тенисер Феликс Оже-Алјасим со 3:0 во сетови (6:4, 6:4, 6:3). Роберто Баутиста-Агут со 3:0 во сетови беше подобар од Јибин Ву од Кина.

Кај дамите, Медисон Кис се пласира во следната рунда со триумфот од 2:1 во сетови (6:1, 3:6, 6:1) против Каја Канепи, а Слоун Стивенс ја елиминира Каролина Плишкова со 2:0 во сетови (6:0, 6:4).

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Тенис

Бартоли: Ѓоковиќ да беше Американец ќе имаше споменик во секој град

Read more

Сведоштво на француска тенисерка: Тренерот ме силуваше 400 пати за две години

Read more

Новак: Не ми недостасуваат Надал и Федерер

Read more

Шок во светот на тенисот: Донеодамна најдобрата тенисерка суспендирана 4 години

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Онана направи нов кикс, па се извини: Јас сум крив што загубивме од Баерн

Читај повеќе

Дембеле синоќа постави срамен рекорд во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Зад голот на голманот на Лацио се крие интересна приказна

Читај повеќе