Гол за историја – од рекордни 96 метри!

Голманот на англискиот четвртолигаш Њупорт Каунти постигна гол на натпреварот против Челтнхем во вторникот, што влезе во Гинисовата книга на рекорди.

При резултат 0:0, Том Кинг изведе гол-аут и ја исфрли топката кон противничката половина. Носена од силен ветер, топката отскокна и потоа прелета над противничкиот голман и заврши во голот.

Англичаните измерија дека Кинг постигна од 96,01 метри далеку од голот, со што беше срушен претходниот рекорд на Асмир Беговиќ, кој погоди за Стоук Сити во 2013 година од 91,9 метри.

Кинг рече дека ќе контактира со голманот на БиХ и ќе му каже дека му е жал што му го зел рекордот.

„Секако дека сум среќен што постигнав гол, иако тоа воопшто не беше мојата намера. Среќен сум што ќе зборуваат за мене со години“, рече Кинг.

Remote video URL
Тагови
реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Фудбал

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Read more

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Read more

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Read more

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Read more
 

Спорт

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Читај повеќе

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Читај повеќе

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе