НБА ПЛЕЈ-ОФ 2021/22

Голден Стејт финалист на Западот, Бостон избори мајсторка против Милвоки

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс се пласираа во финалето на НБА плеј-офот на Западната конференција по четвртата победа во серија против Мемфис Гризлис.

Голден Стејт во шестиот натпревар ја заврши работата во полуфиналето на Западната конференција со резултат 110:96 и со вкупни 4:2 во победи се пласираше во конференциското финале.

Клеј Томпсон со 30 и Стеф Кари со 29 поени ги предводеа Вориорс до победа и пласман во финалето, додека на другата страна Дилон Брукс постигна 30 поени.

Remote video URL

Во западното финале Голден Стејт ќе го чека подобриот од пресметката на Феникс Санс и Далас Маверикс, кои в понеделник сабајлче од 2 часот ќе играат мајсторка откако досега е 3:3 во партии.

Одлуката за еден од финалистите на Источната конференција беше одложена за мајсторка откако Бостон Селтикс славеше во Милвоки со 108:95 и со тоа израмни на 3:3 во серијата подобар од 7.

За тоа се погрижи Џејсон Тејтум кој постигна дури 46 поени, а два помалку на спротивната страна постигна Јанис Адетокумбо.

Remote video URL

Мајсторката меѓу Бостон и Милвоки е закажана за утре вечер од 21:30 часот по македонско време, а победникот ќе игра против Мајами Хит во источното финале.

Тагови
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Кошарка

Вориорс го преживеаја лудото шоу на Дончиќ - една победа ги дели од финалето

Read more

Бостон го среди Мајами, израмни, и најави атак на шампионскиот прстен

Read more

Ефес и Реал Мадрид изборија финале во Евролигата

Read more

Кари го надигра Дончиќ и донесе водство на Голден Стејт против Далас

Read more
 

Спорт

Тројца македонски планинари го искачија врвот Брајтхорн Цермат на швајцарските Алпи

Читај повеќе

Милевски: Се надевам на многу позитивни работи во периодот што ни следува

Читај повеќе

Малдини го предизвика Интер: Милан прв ќе стигне до втора ѕвезда

Читај повеќе

Милевски го објави списокот со фудбалери за јунските натпревари од Лигата на нации

Читај повеќе

Леао е МВП на сезоната во Серија А

Читај повеќе

Ибрахимовиќ: Ова е за Рајола. Ќе ми кажеше да играм уште 10 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Вориорс го преживеаја лудото шоу на Дончиќ - една победа ги дели од финалето

Читај повеќе

ПСЖ сака да се ослободи од Нејмар, но кој би го платил?

Читај повеќе
  • play_arrow

Гвардиола: Се јавив во Реал и ми дадоа добар совет

Читај повеќе