GoldenEye 007 конечно доаѓа на Xbox и Nintendo Switch

Познатата игра GoldenEye 007 доаѓа наскоро на конзолата Xbox на Microsoft, како и на рачната играчка конзола Switch на Nintendo.

Станува збор за ремастер на легендарната игра која се појави во 1997 година за конзолата Nintendo 64, а гејмерите наскоро ќе можат да ја играат оваа игра во 4K резолуција на Xbox и Nintendo Switch. Дополнително, ќе може да се игра играта во режим multiplayer со поделен екран.

Играта ќе ја продава компанијата Rare, која потврди дека насловот GoldenEye 007 HD ќе биде достапен и преку Xbox Game Pass и Nintendo Switch Online. Сепак, онлајн multiplayer режимите ќе бидат ексклузивни за рачната конзола Switch. Во моментов нема точен датум за издавање на играта, но се очекува наскоро.

Режимите Campaign и Cheat ќе бидат достапни за гејмерите, а ќе се врати и поддршката за аналогни стикови и формати 16:9 со резолуција до 4K. Оние кои веќе поседуваат дигитална копија од компилацијата на играта Rare Replay ќе ја добијат GoldenEye 007 HD бесплатно.

Remote video URL

Оваа игра требаше да се појави во 2008 година на Xbox 360, но проблемите со лиценцирањето и авторските права беа компликацијата што го спречи возобновувањето. Ремастерот за HD беше објавен минатата година заедно со оригиналната single-player кампања и локалниот multiplayer.

Оваа информација доаѓа додека обожавателите на британскиот агент Џејмс Бонд ја слават 60-годишнината од франшизата. По тој повод се одржуваат различни настани, од кои сите ќе кулминираат со Денот на Џејмс Бод на 5 октомври.

реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Гејминг

Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Read more

Пристигнува првата Razer Android конзола

Read more

3 најдобри Android игрици кои излегуваат годинава

Read more

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Читај повеќе

Нема повеќе бесплатно гледање во 4K на YouTube - ќе мора да се претплатите

Читај повеќе

Европскиот парламент го усвои законот за воведување универзален полнач

Читај повеќе

Разбивање митови: Легендата за жената папа која го водела Ватикан

Читај повеќе

Нашата галаксија губи маса, од неа бегаат мртви ѕвезди

Читај повеќе

Откриени нови детали за серијата Galaxy S23 на Samsung

Читај повеќе

Хакери кријат опасен малвер зад старото лого на Windows 

Читај повеќе

Белгиски универзитет објави откритие за спречување на метастазирање на ракот

Читај повеќе
  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе