Голем астероид и неколку помали минаа покрај Земјата

Астероид голем колку планина мина покрај Земјата, на оддалеченост од 6,3 милиони километри. Станува збор за астероидот 1998 OR2, широк два километри, доволно голем за да го видат бројни астрономи.

Астероидот беше најблиску во 2:55 часот по пацифичко време и продолжи во длабоката вселена. Ова беше првата блиска средба со некој голем астероид од 2017 година.

Оваа недела покрај Земјата минаа и помали астероиди. Според НАСА, најмалку 5 астероиди во последните 7 дена беа поблиску до нашата планета од Месечината.

Ниту еден од овие астероиди не беше поголем од просечна куќа, а астероидот 2020HS7 беше блиску до геосинхроната орбита во која се наоѓаат многу поголеми сателити.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Read more

Гик

Microsoft заменува новинари со роботи

Читај повеќе

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе