Голем ден за Палестина: И Шпанија ја призна како држава

Шпанскиот премиер Педро Санчес на денешната седница на Конгресот најави дека Шпанија ќе ги следи чекорите на Норвешка и Ирска и ќе ја признае државата Палестина.

Санчес зборуваше за признавањето на Палестина уште на почетокот на седницата на Конгресот што започна во 9 часот.

„Дојде време да се премине од зборови на дела. Ќе ја браниме палестинската држава заради кохерентност. Ја браниме истата одлука во Украина и Палестина“, рече Санчес.

По оваа реченица, во Конгресот на Шпанија следеше огромен аплауз, пред сè од претставници на левицата, поточно Социјалистичката работничка партија и движењето Сумар.

Исто како и во случајот со Норвешка и Ирска, признавањето ќе стане конечно на 28 мај.

„Неопходно е да се одржи идејата за две држави. Нетанјаху го оглувува увото и го казнува населението со глад и ужас. Нетанјаху нема мировен проект за Палестина“, рече Санчес.

Први денеска одржаа прес-конференција политичари од Норвешка, а премиерот рече дека признавањето на Палестина е неопходен чекор кон мирот.

„Во средината на војната, со десетици илјади мртви и ранети, мораме да го одржиме во живот единственото нешто што може да обезбеди безбеден дом и за Израелците и за Палестинците. Две држави кои можат да живеат во мир една со друга“, рече Сторе.

Недолго потоа следеше обраќањето на ирскиот функционер.

„Застанав овде пред неколку недели со премиерот на Шпанија. Ова е историски момент за Ирска, но и за Палестина. Ние веруваме во слободата и правдата. Веруваме дека траен мир е можен само преку слободната волја на слободните луѓе“, рече Сајмон Харис на прес-конференцијата.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе