Голем пад на доларот

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути значително падна поради шпекулациите дека ФЕД би можел да ги остави каматните стапки непроменети на состанокот во март.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, се лизна за 0,53 отсто на 103,69 бора, што е најниско ниво за речиси еден месец.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна за 0,0 отсто, на 133,80 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото порасна за 0,85 отсто, на 1,0730 долари, блиску до највисокото ниво за еден месец.

Цените на нафтата, пак, пораснаа, откако минатата недела паднаа за повеќе од 3 отсто. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава порасна за 0,29 отсто, на 83,02 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,35 отсто, на 76,95 долари.

Берзите пораснаа

Мерките што ги објави американската централна банка за стабилизирање на банкарскиот систем, по колапсот на Silicon Valley Bank (SVB) во петокот и Signature Bank во неделата, ги охрабрија и инвеститорите. Американската централна банка најави мерки за помош на банките, по колапсот на две банки за само неколку дена.

Американските фјучерси пораснаа за повеќе од 1,5 отсто, што сугерира дека во понеделник берзанските индекси на Волстрит би можеле да повратат дел од загубите од минатата недела, кога потонаа за повеќе од 4 отсто.

Светските пазари се поддржани од растот на американските фјучерси за повеќе од 1,5 отсто, што укажува дека во понеделник берзанските индекси на Волстрит би можеле да повратат дел од загубите од минатата недела, кога потонаа за повеќе од 4 отсто.

На кинеските берзи на овој бран во понеделникот пораснаа цените на акциите. Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, со исклучок на Јапонија, беше околу 7 часа плус 1,4 отсто, враќајќи дел од минатонеделните загуби.

Истовремено, јапонскиот индекс Nikkei се лизна за 1,4 отсто, додека цените на акциите во Австралија паднаа за 0,5 отсто. Меѓутоа, во Јужна Кореја, Шангај и Хонгконг тие се зголемија меѓу 0,4 и 2 отсто. Најмногу утрово пораснаа цените на акциите во Хонгконг, благодарение пред сè на растот на технолошкиот сектор од околу 4 отсто.

Индексот на берзата во Шангај исто така се зголеми бидејќи инвеститорите беа охрабрени од одлуката на Пекинг да не ги менува првите луѓе во централната банка и Министерството за финансии, гарантирајќи континуитет на монетарната и фискалната политика.

ФЕД најави мерки за помош на банките

Инвеститорите беа охрабрени од мерките објавени од американската централна банка за стабилизирање на банкарскиот систем, по неуспехот на Silicon Valley Bank (SVB) во петокот и Signature Bank во неделата.

ФЕД објави дека клиентите на SVB ќе можат да ги повлечат своите депозити во понеделник и дека нема причина да се плашат дека ќе загубат пари.

Централната банка најави и нова програма за краткорочно финансирање која треба да им помогне на банките доколку се најдат во финансиски проблеми.

На овој начин ФЕД се обидува да ја врати довербата на инвеститорите и граѓаните во банкарскиот систем, бидејќи неуспехот на SVB, што е најголемиот банкрот на американска банка од финансиската криза во 2008 година, ја наруши довербата во системот.

Дури и пред тој колапс, банкарскиот сектор беше под притисок бидејќи инвеститорите стравуваа дека агресивното зголемување на каматните стапки на ФЕД ќе доведе до рецесија, а со тоа и до загуби од банкарските заеми.

Дали ФЕД го забавува темпото на зголемување на каматните стапки?

Неодамна минатата недела се очекуваше дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки за агресивни 0,50 процентни поени на состанокот во март, бидејќи инфлацијата во САД останува висока.

Сепак, по неуспехот на SVB, многумина веруваат дека каматните стапки ќе бидат зголемени за 0,25 процентни поени, а некои сметаат дека ФЕД воопшто нема да ги зголеми каматните стапки овој месец за да чека да се стабилизира банкарскиот систем и да се врати довербата.

„По овој шок во банкарскиот систем, повеќе не очекуваме ФЕД да ги зголеми каматните стапки во март. Но, ние не ги променивме нашите очекувања дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени во мај, јуни и јули и сега очекуваме крајната каматна стапка да биде во опсег помеѓу 5,25 и 5,50 проценти“, пишуваат аналитичарите на Goldman Sachs во нивниот преглед на состојбата на пазарот.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Бизнис

Раст на Волстрит, попушти стравот од банкарската криза

Read more

Русија стана најголемиот извозник на нафта во Кина, надминувајќи ја Саудиска Арабија

Read more

Понеделнички шок: Голем пад на акциите на европските банки

Read more

Како UBS ја купи конкуренцијата?

Read more
 

Вести

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Читај повеќе

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе