Голем пад на вредноста на биткоин

Биткоинот падна во продолжената распродажба на криптовалути до вредност од 38.000 американски долари, што е најниска цена во последните шест месеци.

Најголемата валута во петокот потона за дури 8,7 отсто, што означи тридневен пад. Повеќе од 236.000 трговци ги затворија своите позиции во последните 24 часа, со ликвидации во вкупна вредност од 867 милиони долари, според Coinglass, платформа за тргување со фјучерси на криптовалути и информациски платформи.

Другите криптовалути на сличен начин завршија во црвено бидејќи инвеститорите ги отфрлија ризичните облози во нестабилна недела за глобалните пазари. Етер падна под 3.000 долари, пад од дури 11 отсто, додека Solana, Cardano и Binance Coin исто така ослабеа.

Биткоинот претрпе тежок почеток на годината и цените паднаа за повеќе од 40 отсто од врвот на почетокот на ноември. Дигиталните средства настрадаа особено во последниве денови поради пошироката продажба на технологија, растечките регулаторни закани и загриженоста за затегнување на монетарната политика на САД.

Регулаторите во Велика Британија, Шпанија и Сингапур оваа недела предложија заострување на правилата за промоција на криптовалути на неискусните инвеститори, додека руската централна банка во четвртокот предложи целосна забрана на криптовалутите.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Бизнис

Нафтата најскапа во последните седум недели

Read more

Русија го прекина извозот на струја за Финска

Read more

McDonald's ја напушта Русија по 30 години

Read more

Единствената земја што го прифати биткоинот како валута е пред банкрот

Read more
 

Вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Читај повеќе

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Читај повеќе

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Читај повеќе

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Читај повеќе

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Читај повеќе

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Читај повеќе