Регион

Голем пожар крај Атина, властите наредија евакуација на околни места

12. август 2019 - 8:09 | МИА/КАЈАГАНА
Атина, 12 август 2019 (МИА) – Голем пожар избувна крај Атина при што властите наредиле евакуација на околни места.

Пожарот во преградието Пеанија, источно од Атина, брзо се шири и може да се забележи утрово од главниот град.

Евакуирани се камп на островот Елафонисос како и село крај Маратон близу Атина. Најмалку 130 пожарникари со 42 возила се ангажирани за гаснење на пожарот.

 

 

Во моментот повеќе од 50 шумски пожари се активни во Грција.

Коментирај