Свет

Голем пресврт на Босфор: Русија ѝ ги нуди на Турција своите убиствени „ловци“

18. јули 2019 - 17:41 | МИА/КАЈГАНА

Сергеј Чизмов, директор на руската државна корпорација „Ростех“, денеска изјави дека Русија е подготвена на Турција да ѝ продаде борбени авиони Su-35.

На прес-конференцијата тој меѓу другото зборуваше за воено-техничката соработка на двете евроазиски држави, пренесуваат руските медиуми.

Чизмов на официјална Анкара ѝ ја предложи продажбата на овој тип борбен авион од руско производство.

„Доколку нашите турски колеги изразат интерес, ние сме подготвени за испорака на Su-35“, рече Чизмов.

Портпарол на американскиот Стејт департмент вчера писмено соопшти дека Турција не може да остане во програмата за американскиот борбен авион F-35, поради купувањето на рускиот одбранбен ракетен систем S-400.

Борбениот авион Su-35 од генерацијата 4++ е надзвучен авион што на пазарот се појави 2008 година. Вооружен е со 30-милиметарски митралез, како и со осум тони ракети и бомби од различни типови.

Коментирај