УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Голем удар за Аѕурите: Ѕаниоло го пропушта ЕУРО

Магнетот за повреди повторно немаше среќа откако го повреди стапалото и нема да може да настапи на претстојното Европско првенство.

Бранителот на тронот на Стариот континент, репрезентацијата на Италија, на претстојното ЕУРО 2024 ќе биде без офанзивниот играч од средниот ред Николò Ѕаниоло поради повреда на стапалото со која се здоби во натпреварот од претпоследното коло во Премиер лигата во понеделникот, кога неговата Астон Вила одигра 3:3 со Ливерпул.

Ѕаниоло, кој сезонава игра во клубот од Бирмингем како позајмен од Галатасарај, завчера во игра влезе 65. минута за само 14 минути подоцна да мора да биде заменет.

Дополнителните прегледи покажаа дека станува збор за сериозна повреда поради која Италијанецот најмалку месец дека ќе биде надвор од зелените терени.

24-годишниот Ѕаниоло навистина неам среќа со европските првенства откако и претходното го пропушти поради повреда. Тогаш проблем беа лигаментите на коленото, а неговите соиграчи успеаја да го освојат пехарот без него во тимот.

Во јули ќе полни 25 години, а за Италија иако дебитираше во март 2019 досега има само 19 настапи. Цела кариера го пратат тешки повреди и сѐ уште нема настап на голем турнир.

Италија на ЕУРО 2024 во Германија е во групата Б заедно со Шпанија, Хрватска и Албанија.

реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Фудбал

Брест не може на својот стадион да биде домаќин во Лигата на шампиони

Read more

Хулен Лопетеги ќе биде тренер на Вест Хем

Read more

Разбојници пукале врз тројца фудбалери на Марсеј

Read more

Куп финалето в среда на Арената: Тиквеш и Воска по историја

Read more
 

Спорт

Брест не може на својот стадион да биде домаќин во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Хулен Лопетеги ќе биде тренер на Вест Хем

Читај повеќе

Разбојници пукале врз тројца фудбалери на Марсеј

Читај повеќе

Куп финалето в среда на Арената: Тиквеш и Воска по историја

Читај повеќе

Работа од соништата: Гледа натпревари, освојува трофеи и заработува милиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ превртува очи на прашањето дали ќе игра за Србија на Олимпијадата

Читај повеќе

Вардар последната битка за опстанок ќе ја бие во Струмица

Читај повеќе

Познати бараж двојките за пополнување на втората лига

Читај повеќе

Четворица фудбалери на Сити нема да добијат медали за освојување на лигата

Читај повеќе