Голема акција за чистење на речиси уништено езеро во Боливија

Голема еколошка акција во Боливија за чистење на загаденото езеро Уру Уру кое во меѓувреме сушата речиси и го испразни.

Езерото Уру Уру се наоѓа на надморска височина од 3.686 метри и е прилично младо, формирано во 1962 година од реката Десагуардеро која поплавила еден вдлабнат простор. Реката инаку ги поврзува езерата Титикака и Поопо.

Езерото пред 2016 година

Со години Уру Уру важеше за голем атуристичка атракција за бродски туризам и поради фактот што беше пребогато со рибен фонд. Но, при една голема суша во 2016 година водата речеси целосно исчезна, а на виделина остана само човековото ѓубре.

До годинава, голем дел од некогашното езеро беше покрен со смет, најмногу пластика од блискиот град Оруро кој е индустриски центар. Додатно, преостаната вода е значително загадена со кадиум, цинк и арсен.

Синоќа локалните жители организираа голема еколошка акција за чистење на коритото кое се надеваат дека наскоро повторно ќе се наполни. Тони ѓубре беа собрани и транспортирани со центрите за рецвиклирање.

„Има премногу пластика која треба да се собере и тоа нема да заврши денес, ниту утре, ќе ни треба долг период за да го исчистиме“, вели активистот за заштита на природата, Маркос Чавес Флорес.

Целта на волонтерите не е само да го отстранат сметот туку и правилно да го сортираат со цел тој да не биде натрупан на друго место, туку да биде рециклиран.

„Лесно е да се собере и да се фрли некаде. Ние издвојуваме работи кои се рециклираат, кои се реупотребливи, или кои лесно се разградуваат, оние коишто се еколошки“, објаснува волонтерката Алисиа Киса.

Remote video URL
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Свет

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Read more

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Read more

Пожар во облакодер во Лондон, го гаснат 100 пожарникари

Read more

САД: Не сме за размена на територии на Западен Балкан

Read more
 

Вести

Бочварски: Семејството на Верица Белчовска ќе добие стан во Струмица

Читај повеќе

Пендаровски: Не заговарам ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување

Читај повеќе

Мицкоски по средбата со Пендаровски: Не барам амнестија, туку правда

Читај повеќе

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Читај повеќе

Две лица пронајдени мртви во семејниот дом во Скопје

Читај повеќе

Нови 234 случаи, 25 починати, најмладиот на 27 години

Читај повеќе

Во близина на мостот „Гемиџии“ во Велес извлечен човечки труп од Вардар

Читај повеќе

Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Читај повеќе

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Читај повеќе