Голема антитерористичка акција на грчката полиција: Уапсени двајца мажи и жена, најдено оружје и експлозиви

Атина, 9 ноември 2019 (МИА) – Секторот за антитероризам на грчката полиција во областа Атика од вчера попладне спроведува голема акција во поширокиот регион на Атина, а досега уапсени се три лица, 15 се приведени, а запленето е големо количество оружје, од кое дел било употребено од терористичката „Организација на револуционерна самоодбрана“ во најмалку пет напади во грчката престолнина.

Од грчката полиција соопштуваат дека досега бил извршен претрес во 13 домови, во службата за антитероризам приведени се 15 лица, а уапсени се двајца мажи на возраст од 41 и 45 години, под обвинение дека сториле терористички дела, го прекршиле законот за оружје, а обвинети се и за фалсификување. По истите обвинувања издаден е налог за апсење на уште едно лице, а за поседување оружје уапсена е и 39-годишна жена.

Мажот на 41-годишна возраст бил уапсен и во 2010 година за учество во терористичката организација „Револуционерна борба“ и осуден на казна затвор, но пуштен е на слобода на 12 февруари минатата година.

Паралелно од секторот за борба со тероризам, досега пронашле и заплениле: пет автоматски пушки од типот „калашников“, еден митралез, две пакувања желатински експлозив, два пиштола, четири солзавци, шест детонатори, девет електрични детонатори, два рачно изработени електрични детонатора, едно парче експлозивен материјал (веројатно ТНТ), две пакувања со експлозивен материјал, веројатно желатински експлозив, три рачни гранати и три делови од рачни гранати.

Од спроведената балистичката проверка на пушките „калашников“, засега произлегло дека една била користена при грабеж пред околу 20 дена, додека, пак, друга била употребена во четири терористички напади за кои одговорноста ја презедоа од „Организација на револуционерна самоодбрана“.

Поконкретно, „калашниковот“ бил користен во три напади вез седиштето на ПАСОК во центарот на Атина: пукање на денот на евроизборите на 25 мај 2014; пукање во јануари и ноември 2017 кон полицајците задолжени за безбедноста на канцелариите на партијата, при што во првиот напад беше повреден еден полицаец. Со истото оружје било пукано и кон Амбасадата на Мексико на 31 јули 2017.

Истата организација, според грчката полиција, ја презеде одговорноста и за фрлената рачна бомба во Амбасадата на Франција пред три години кога беше повреден еден полицаец.

Акцијата на секторот за антитероризам, како што соопштуваат од грчката полиција, продолжува.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за полициската акција вели дека намерата на Владата е целосно да му стави крај на „домашниот, грчки тероризам“.

– Сакам да им честитам на секторот за антитероризам, на грчката полиција и на Министерството за цивилна заштита за огромниот успех. Да ја повторам уште еднаш мојата заложба дека крајно и неотповикливо ќе завршиме со проблемот со домашниот, грчки тероризам, нагласи Мицотакис.

реклама

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Регион

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Read more

Во екот на сезоната во Црна Гора има 92 проценти помалку туристи

Read more

Нов црн рекорд во БиХ: 432 новозаразени во еден ден

Read more

Регистриран првиот смртен случај во Грција од вирусот Западен Нил

Read more

Вести

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Читај повеќе

Момче исчезна во водите на Преспанско Езеро, потрагата е во тек

Читај повеќе

74 новозаразени, стигнавме до бројка од 500 починати од COVID-19

Читај повеќе

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Читај повеќе
  • play_arrow

Уапсен Ковачот - водач на мексиканската банда Санта Роса де Лима

Читај повеќе

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Читај повеќе

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски во изминатите 24 часа

Читај повеќе

Неготинец лишен од слобода поради криумчарење мигранти

Читај повеќе

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Читај повеќе