Голема бела ајкула усмрти сурфер во Австралија

Голема бела ајкула долга 3 метра усмрти сурфер во северниот дел на Нов Јужен Велс, соопшти државната полиција на Австралија.

Ајкулата му ја одгризала ногата на сурферот, кој се претпоставува дека имал 60 години, додека тој сурфал во Кингсклиф, на околу 800 километри северно од Сиднеј.

Неколку „херојски“ сурфери се обиделе да му помогнат на мажот да се ослободи од ајкулата, но иако успеале да го донесат до брегот, тој починал од повредите, објавија локални медиуми.

На сурферот му била пружена прва помош, но повредите на левата нога биле премногу сериозни и тој починал на самото место.

The Sydney Morning Herald објави дека иако полицијата испратила вооружени специјалци да ја најдат ајкулата, не успеале да ја убијат и таа заминала од областа по неколку часа. Полицијата во Австралија е овластена да убива ајкули ако бид проценето дека претставуваат опасност по животите на луѓето.

Плажите во околината се евакуирани и затворени за пливачи и сурфери во наредните 24 часа.

Големите бели ајкули се активни во оваа област во овој период од годината. Ова е трет фатален напад на ајкула во австралиските води годинава.

Remote video URL
Тагови
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Живот

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Read more

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Read more

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Читај повеќе

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Читај повеќе

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Читај повеќе

Зошто е добро да се јаде диња?

Читај повеќе

Секси шорцевите на Tesla распродадени за минута

Читај повеќе
  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе