Голема летна временска прогноза: Балканот ќе гори како под сач!

Првиот месец од метеолошкото лето 2024 година започна во поголемиот дел од Европа со влажно и студено време. Но, тој модел ќе се промени и следната недела ќе следи силен топлотен бран во јужна, централна и источна Европа.

Се предвидува дека температурите ќе се искачат над 30°C, а во некои земји и до 40°C. Највисоки температури се предвидуваат за централна Европа и за Балканскиот Полуостров.

Минатата недела во поголем дел од Европа беше доста студено за овој период од годината, освен југоисточниот дел кој го зафати топлотен бран. Температурите во Грција и Турција беа исклучително високи, дури и рекордно високи за делови од Грција и Егејското Море. Ноќе температурата била околу 30 степени Целзиусови, а преку ден можела да надмине 40°C. Во Грција на 13 јуни 34 метеоролошки станици измериле максимална температура над 42°C, 136 над 40°C и 322 станици над 35°C.

Тој ден на грчки Милос биле забележани 44°C, на Родос 43,6°C, на Крит 43,9°C и во Астромеритис, Кипар 45,3°C. Следната недела температури кои ќе надминат 30 степени Целзиусови се очекуваат низ Централна Европа, Балканот и Источна Европа. На запад и север, температурите ќе останат блиску или под просекот до средината на јуни, пишува Severe Weather Europe.

Топлинска купола

Главната причина за претстојниот топлотен бран е стабилната атмосферска шема позната како топлинска купола. Кога ќе се воспостави долгорочно стабилно време, овој феномен ги засилува топлотните бранови. Топлинската купола делува како капак на тенџере. Зафаќа многу потопла воздушна маса и ја притиска кон земјата. Во исто време, воздушната маса значително се загрева со достигнување на најниските надморски височини.

Под топлинската купола, дневните просечни и максимални температури обично се далеку над нормалниот просек. Кога топлинската купола е многу изразена, температурните рекорди може да се срушат. Како што влегуваме во средината на јуни, не очекуваат постабилни, но значително потопли временски услови.

Топлинската купола се шири од медитеранската област кон Централна и Источна Европа и носи значително потопла воздушна маса во однос на првата половина на месецот. Првиот значаен топлотен бран од метеолошкото лето во 2024 година ќе се развие од вторник до сабота, со што ќе донесе невообичаено топла воздушна маса на голем дел од европскиот континент.

Највисоки температури во Италија и на Балканот

Од среда до петок најтоплата воздушна маса пристигнува од Италија кон централниот дел на Балканот, Германија, Чешка, Словачка, Унгарија и Полска. Максимални температури до 40°С се предвидуваат во Италија и на Балканот.

Врвот на топлотниот бран ќе следи во петок. Во Италија температурите би можеле да достигнат до 42 Целзиусови степени. Во четврток и петок се очекува многу топло време низ земјите од северниот дел на Балканот, со највисоки температури во Хрватска, каде би можеле да бидат блиску до 40°С.

Следниот викенд ќе добиеме свеж воздух од запад, а температурите ќе се вратат во нормала за јуни, со максимални температури околу 30 степени Целзиусови.

Во другиот дел од Европа, Атлантскиот Океан ќе придонесе за значително постудено време, а во втората половина од неделата ќе биде постудено од вообичаено во Португалија и Шпанија. Во среда и четврток невреме е можно во Шпанија и Франција, Швајцарија и Германија, а во петок Германија, Австрија, Чешка и Полска би можеле да бидат зафатени со невремиња со грмотевици.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Свет

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Read more

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Read more

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Read more

11 јули 1995, почнал масакрот во Сребреница

Read more
 

Вести

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Читај повеќе

Сончево и многу топло со температури до 42 степена

Читај повеќе