Голема материјална штета и 37 повредени од попладневните земјотреси во Албанија

Двата силни земјотреси кои попладнево ја погодија Албанија предизвикаа голема материјална штета во повеќе делови во земјата, а последните информации говорат дека лекарска помош поради повреди побарале 37 лица.

Најголема штета е регистрирана на објекти во Драч, како и на возила врз кои паднал дел од градежен материјал од објектите. Во Драч земјотресот поделил на два дела повеќекатница, а една куќа е урната во близина на автопатот Тирана-Драч.

-Земјотресот со магнитуда од 5,8 степени според Рихтер и интензитет од 7,5 степени, на 30 километри северно од Драч е најсилен до сега по оној од април 1979 година. Почувствуван е во сите делови на Албанија и во соседните земји, наведува телевизијата Ora news.

Тлото во Драч не мирува, по двата силни земјотреси регистрирани се уште неколку со послаб интензитет.

Надлежните упатија апел до жителите на Драч да не се враќаат во домовите поради можноста од нови потреси. Улиците и плоштадите во градот се преполни со народ.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more

Регион

Во Словенија никаде без маски и по крајот на епидемијата

Read more

Регионални медиуми: Расте бројот на заболени во Северна Македонија, премиерот вторпат во самоизолација

Read more

Србија: Маж уби брачна двојка, па се закла

Read more

Грција ќе го плаќа карантинот за евентуалните заразени туристи

Read more

Вести

  • filter

Трамп ја ангажира војската да ги растера демонстрантите во Вашингтон

Читај повеќе

СДСМ инсистира за избори на 5 јули, за ВМРО-ДПМНЕ изборите не се приоритет

Читај повеќе

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Читај повеќе

Катица Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Читај повеќе

Во автобус само со маска, укинат бесплатниот превоз за пензионерите

Читај повеќе

Сончево со мала до умерена облачност, попладне локални врнежи од дожд

Читај повеќе

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

Читај повеќе

ФБИ распоредува единици низ САД поради протестите

Читај повеќе

Во Словенија никаде без маски и по крајот на епидемијата

Читај повеќе