Голема метео прогноза за Европа: Каква зима нè очекува?

Метеоролошката служба Severe Weather Europe ја објави првата долгорочна прогноза за претстојната зима. Тие се фокусираа на моделот ECMWF од Европа.

„Овие прогнози даваат просечна слика за три метеоролошки зимски месеци (декември-јануари-февруари) и ги покажуваат општите временски услови кои преовладуваат. Дури и ако моделите се 100% точни, тоа не значи дека овие временски услови би траеле три месеци со ред. Оваа прогноза само сугерира како би изгледале временските обрасци во поголемиот дел од времето“, забележува SWE.

ECMWF модел

Моделот ECMWF често се смета за еден од најсигурните модели за временска прогноза. Но, ниту една долгорочна/сезонска прогноза не може да се нарече „сигурна“, бидејќи ги разгледуваме само трендовите и како временските обрасци може да се развиваат во подолг период, забележува SWE.

Според овој модел, просечни температури на воздухот се очекуваат на запад во Европа, со влијание на блиско подрачје со низок притисок. Потопли аномалии се предвидуваат над делови од централна Европа, кои се издигнуваат на североисток.

Што се однесува до прогнозата за врнежите, Европа треба да има претежно просечни врнежи за зимата, со некои посува области на североисток. Повеќе врнежи се предвидуваат над Медитеранот.

Што се однесува до прогнозата за снежни врнежи, првенствено потпросечни количества снег се забележани над Европа. Сликата подолу ја покажува просечната длабочина на снегот за февруари, кој е последниот месец од зимата. Се гледа дека и покрај негативните аномалии на континентот сè уште има мала снежна покривка. Значи, дури и ако прогнозата предвидува помалку снег, тоа не значи дека нема да има.

Резиме на прогнозата за Европа


Severe Weather Europe објави резиме на прогнозите за Европа. Се очекува Европа да има температури повисоки од просечните во поголемиот дел од северните и североисточните делови на континентот и делови од централна Европа. Од друга страна, просечни температури се очекуваат над западните предели.

Ова сугерира дека може да има периоди со повеќе студени фронтови и постудени денови на западот од континентот.

Во централна и западна Европа се очекуваат претежно просечни врнежи. Повеќе врнежи се очекуваат во јужните делови на континентот. Прогнозата за снежни врнежи покажува помалку снежни врнежи над Европа, што не е целосно во согласност со прогнозите за врнежи и температура, заклучуваат метеоролозите од SWE.
 

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Свет

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Read more
 

Вести

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Читај повеќе

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Читај повеќе

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Читај повеќе