Голема посетеност на Зелникот на баба во Пробиштип

Десеттото издание на манифестацијата „Зелникот на баба“ денеска привлече гости од земјава и странство во Пробиштип. Настанот не се одржуваше само две години заради ковид-пандемијата, но сепак како карактеристична манифестација за Пробиштип претставува белег на традицијата и вкусната храна. Посетителите го искажаа своето задоволство од организацијата. Во рамки на програмата предвидено е избор на најдобра етно маса, демонстрација на сукање зелник и печење под вршник, натпревар во брзо сукање и работилница за сукање зелник, а овој натпреварувачки дел завршува со прогласување на победниците.

– И годинава имаме 16 учесници од 16 градови од Македонија, надополнети со четири невладини здруженија од Општина Пробиштип и збогатени со Институтот „Конфуциј“ кој работи при УКИМ и нашите драги пријатели од Алексинац, Србија. Имаме 22 штанда на кои се нудат преубави зелници, специјалитети од тесто коишто се продаваат на парче, а собраните средства ќе бидат наменети за хуманитарни цели, вели Раде Илиевски, вработен во Општина Пробиштип.

Од организацијата е задоволен и градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов, кој посочува дека големиот интерес е показател за каква манифестација станува збор. Порача дека традиционалниот настан ќе продолжи да се развива и унапредува.

– Традиционално Општина Пробиштип го организира овој настан за повозрасните наши сограѓани, но секако и за сите останати коишто доаѓаат во Пробиштип. Она коешто се пренесува од генерации на генерации, традиционалниот зелник во Пробиштип, почнувајќи од Лесново, еве нè денес и на Градскиот плоштад заедно со наши сограѓани, но и огромен број на посетители. Ова е веќе традиционален настан којшто се организира секоја година со зголемен буџет имајќи го предвид зголемениот интерес, вели Анастасов.

Ваквата манифестација е единствена и оригинална во цела држава, а гости имаше и од Бугарија. Пробиштип денеска е посетен од 4 до 5 илјади луѓе кои беа дел од 10-тото издание на „Зелникот на баба“.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Култура

Почина актерот Димче Мешковски

Read more

Прогласување на лауреатите на Струшките вечери на поезијата и поетско читање по повод Светскиот ден на поезијата

Read more

Порака по повод Светскиот ден на детските театри - 20 Март

Read more

Голема посетеност на Зелникот на баба во Пробиштип

Read more
 

Вести

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Читај повеќе