Големи количини на одредени додатоци во исхраната може да ги оштетат бубрезите

Суплементите во исхраната многумина ги користат за да ги заменат недостатоците во исхраната и да ги елиминираат здравствените проблеми.

Сепак, голем број додатоци исто така носат ризици. Одредени суплементи може да бидат опасни доколку се консумираат во големи количини. Тие вклучуваат неколку кои можат да влијаат на здравјето на нашите бубрези.

На пример, оваа група вклучува големи количини на витамин Ц, како и протеински додатоци.

Витаминот Ц има својства кои го зајакнуваат имунитетот, но клучно е да внимаваме на количината што ја консумираме. Иако витаминот Ц е добар за здравјето, прекумерните количини, односно повеќе од 2.000 милиграми дневно, може да доведат до формирање на камења во бубрезите.

Камењата во бубрезите може да го блокираат уринарниот тракт, што доведува до инфекции и оштетување на бубрезите, па затоа е важно да се придржувате до препорачаната количина.

Протеинските додатоци се особено популарни кај поединци кои сакаат да градат мускули или да спортуваат. Сепак, прекумерниот внес на протеини може да има негативни ефекти врз здравјето на нашите бубрези.

Внесувањето на големи количини на протеини може да доведе до оштетување на бубрезите. Бубрезите играат клучна улога во филтрирањето на отпадните производи од метаболизмот, а прекумерниот внес на протеини може да го напрега овој процес на филтрирање. Потенцијално, ова може да доведе до оштетување на бубрезите.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Здравје

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Кардиолог откри кое сирење е одлично за здравјето на срцето

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе