Големи немири во Буенос Аирес откако Милеј најави намалување на пензиите и платите: Градот е бојно поле

Интервентната полиција во главниот град на Аргентина употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите пред Конгресот, пред пратениците да дадат првично одобрение за реформите за намалување на буџетот во Сенатот на земјата во средата.

Демонстрантите, кои велат дека мерките ќе им наштетат на милиони Аргентинци, фрлаа молотови коктели и камења, при што запалија еден автомобил.

Неколку лица беа пријавени повредени, а локалните медиуми ја опишаа сцената во средата како „бојно поле“.

Пакетот реформи, предложен од десничарскиот претседател Хавиер Милеј за заживување на слабата економија во земјата, вклучува прогласување на економска вонредна состојба, намалување на пензиите и намалување на работничките права.

На мерките се спротивставуваат левичарските политички партии, синдикатите и општествените организации.

Но, предлогот, првично изедначен со 36-36 во Сенатот, привремено беше усвоен во средата, откако претседателката на Претставничкиот дом, потпретседателката Викториа Вижаруел го прекина нерешениот резултат.

„За оние Аргентинци кои страдаат, кои чекаат, кои не сакаат да ги видат нивните деца како ја напуштаат земјата... мојот глас е потврден“, рече потпретседателката и лидер на Сенатот г-ѓа Вижаруел по прекинот на егалот.

Предлог-законот од 328 членови сега ќе се разгледува точка по точка пред целосното одобрување да се очекува во четврток. Потоа ќе се врати во Долниот дом за конечно гласање.

Пред усвојувањето на законот во Сенатот, демонстрантите извикуваа: „Земјата не се продава, земјата се брани“, додека на еден транспарент пишуваше: „Како може шефот на државата да ја мрази земјата?

Тензиите се разгореа кога демонстрантите се обидоа насилно да влезат во Конгресот преку огради, а демонстрантите фрлаа камења кон полицајците кои ги испрскаа со солзавец.

Набљудувачите и пратениците од опозицијата велат дека лекарска помош добиле десетици демонстранти и неколку пратеници. Најмалку пет опозициски пратеници во толпата се хоспитализирани, изјави пратеничката Сесилиа Мореа за новинската агенција AFP.

Најмалку 20 полицајци се исто така повредени, соопштија официјални лица. Безбедносните сили соопштија дека уапсиле 15 лица.

Полицијата подоцна ги потисна демонстрантите, кои, наводно, запалиле две возила - вклучувајќи го и возилото на една новинска организација.

„Не можеме да веруваме дека во Аргентина дебатираме за закон кој ќе нѐ врати 100 години назад“, изјави 55-годишниот протестантски адвокат Фабио Нуњес, пренесува AFP.

Кабинетот на претседателот Милеј издаде соопштение во кое им се заблагодарува на безбедносните сили што ги потиснаа, како што рече, „терористите“ кои се обидуваа да извршат државен удар.

Remote video URL
Тагови
реклама

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе