Големината е важна: Запознајте го кинескиот SUV со најголемиот екран на светот

Денес во светот на автомобилизмот повеќе се зборува за инчи отколку за коњски сили. Во Кина тоа многу добро го знаат, па се одлучија да понудат модел кој поради еден детаљ се издвојува од сите останати.

Се вика BYTON M-Byte, a неговиот екран е најголем и е распослан скоро од едниот крај до другиот. Тој е првиот сериски автомобил со дигитален кокпит од неверојатни 48 инчи. Веќе е во производство, а ќе биде достапен и во Европа.

Планот на Кинезите е прво да го пласираат на домашниот пазар и тоа некаде на половина од наредната година, а неколку месеци подоцна да пробаат и на европско тло.

Но, BYTON е моментално во голема трка со времето бидејќи 50 илјади нарачки се веќе направени, а фабриката за масовно производство во Нанчин сѐ уште не е готова.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Авто новости

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Read more

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Read more

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Read more

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Read more

Автомобили

  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Читај повеќе

Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Читај повеќе
  • filter

Peugeot го претстави новиот 508 PSE со 355 КС

Читај повеќе

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе