Големината е важна: Запознајте го кинескиот SUV со најголемиот екран на светот

Денес во светот на автомобилизмот повеќе се зборува за инчи отколку за коњски сили. Во Кина тоа многу добро го знаат, па се одлучија да понудат модел кој поради еден детаљ се издвојува од сите останати.

Се вика BYTON M-Byte, a неговиот екран е најголем и е распослан скоро од едниот крај до другиот. Тој е првиот сериски автомобил со дигитален кокпит од неверојатни 48 инчи. Веќе е во производство, а ќе биде достапен и во Европа.

Планот на Кинезите е прво да го пласираат на домашниот пазар и тоа некаде на половина од наредната година, а неколку месеци подоцна да пробаат и на европско тло.

Но, BYTON е моментално во голема трка со времето бидејќи 50 илјади нарачки се веќе направени, а фабриката за масовно производство во Нанчин сѐ уште не е готова.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Авто новости

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Светска премиера на Opel Mokka-e

Читај повеќе