ИЗОЛИРАНАТА ЗЕМЈА Е ПОД ТЕШКИ МЕЃУНАРОДНИ САНКЦИИ

Големиот лидер Ким призна: Северна Кореја е во криза

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ги предупреди челниците на владејачката Работничка партија дека земјата поминува низ тешка економска криза.

Тој повика на воведување итни мерки за подобрување на ситуацијата, пренесоа локалните медиуми.

Во текот на викендот беше одржано пленарно заседание на партијата, неколку дена пред истекувањето на ултиматумот што Северна Кореја им го постави на САД во преговорите за денуклеаризација.

Пјонгјанг вети дека ако до крајот на годината нема напредок во преговорите, Вашингтон ќе добие „божиќен подарок“.

Ким, кој претседаваше со заседанието, предупреди дека е време да се донесат важни одлуки во врска со економскиот развој на земјата.

На претставниците на партијата им дал „задачи“ кои треба да се спроведат „за да може итно да се подобри ситуацијата во стопанството“, пренесе севернокорејската новинска агенција KCNA.

Северна Кореја никогаш досега не објавила економски статистички податоци, а единствените информации за стопанството во земјата обично доаѓаат од странство.

Јужнокорејската Централна банка во јули годинава извести дека економскиот раст на Северна Кореја, земја погодена од меѓународни санкции, е намален за 41% во текот на 2018 година, што е најголем пад од големата криза во 90-тите.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Торнадо снимено во Далмација

Read more

Свет

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Read more

Во САД веќе има 7 милиони заразени со коронавирус

Read more

Обединетото Кралство во следните 4 години во СЗО ќе партиципира со 430 милиони фунти

Read more

Папа Франциск: Да се исправат неправдите, да се заштитат сиромашните, мигрантите…

Read more

Вести

Дневен корона биланс: 141 новозаразен и 1 починат

Читај повеќе

Филипче: Засега нема потреба од допoлнителни рестриктивни мерки

Читај повеќе

ЕСС: Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра вклучува поддршка за најпогодените сектори и категории на граѓани

Читај повеќе

Кривична пријава за 10 дрвократци кои нападнаа полициски службеници

Читај повеќе

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Читај повеќе

Поддршка од 200 милиони евра за земјоделците, субвенции, прилагодување со агрополитиката на ЕУ, вети Хоџа

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнадо снимено во Далмација

Читај повеќе

Во САД веќе има 7 милиони заразени со коронавирус

Читај повеќе

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради „Прв до врв“

Читај повеќе