Големо откритие: Пронајдена вода на планета поголема од Земјата

Астрономите пронајдоа вода во атмосферата на планетата што e двојно поголема од планетата Земја.

Бидејќи планетата К2-18b е оддалечена 111 светлосна година од Земјата, премногу е далеку да се испрати летало во потрага по живот надвор од нашата матична планета. Но, во следните десет години, научниците очекуваат лансирање на нова генерација вселенски телескопи што би можеле да утврдат дали има некој гас К2-18b во атмосферата што можат да произведат само живи организми.

Планетата е двојно поголема од Земјата, а компјутерското моделирање на податоци покажува дека до 50 проценти од нејзината атмосфера можеби е составена од вода. Температурите на планетата се доволно студени за проточна вода, од нула до 40 Целзиусови степени.

Единствениот проблем е што астрономите не можат да се договорат за тоа кои гасови ќе докажат присуство на живот.

„Истражување за хемискиот состав на можеби стотина планети, сигурно ќе бидат потребни за да се разбере како се создадоа и како тие се развија“, изјави за BBC, професорката Џована Тинети, водач на тимот кој го објави откритието на вода на К2-18б во научното списание Nature Astronomy. Таа е воодушевена од откритието.

Водата е откриена досега на други планети, но тие се или преголеми или премногу топли за да ги поддржат животните услови, додека помалите и релативно постудените планети се потешки за откривање. К2-18б беше пронајден во 2015 година благодарение на вселенското летало на НАСА Кеплер и е една од стотиците планети чија маса е помеѓу Земјата и Нептун, наречена суперземја. Мисијата на НАСА која е наречена „Tess“ се очекува да открие стотици повеќе планети од овoj вид во наредните години.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Наука

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Во Кина откриен нов вирус со потенцијал за пандемија

Read more

Французите идентификуваа нов вирус

Read more

Гик

  • play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Читај повеќе

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе