Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Бестселерот на Volkswagen, сепак, минатата година ја заврши на првото место во Европа, пред Peugeot 208 и Dacia Sandero.

Годината зад нас беше исклучително турбулентна кога станува збор за продажба на нови автомобили.

Кризата поради недостигот на чипови зеде данок, па многу производители испорачаа помалку автомобили на клиентите дури и во споредба со 2020 година, кога поради пандемијата, многу погони беа привремено стопирани, а многу клиенти решија да го одложат купувањето ново возило за подобри денови.

Кога станува збор за продажбата на одредени модели, борбата за самиот врв во текот на 2021 година беше крајно неизвесна. За разлика од претходните неколку децении, кога VW Golf убедливо доминираше, сега неколку модели конкурираа за првото место до крајот на годината.

Сепак, според податоците собрани од Jato Dynamics, Golf заврши во 2021 година со близок резултат. Велиме блиску, иако разликата меѓу првиот и вториот на листата беше речиси 10.000 возила, бидејќи бестселерот на Volkswagen во претходните години нѐ навикна да ги оставa своите ривали зад себе за околу 100.000 примероци.

Производителот од Волфсбург испорача 205.408 Golf возила на европскиот пазар во 2021 година, што е за 27,9% помалку од 2020 година, а дури 50% полошо од 2019 година.

На второ место е Peugeot 208, кој стигна на адресите на 196.869 клиенти, додека третото место ѝ припаѓа на Dacia Sandero со продадени 196.792 примероци.

Разликите меѓу првите пет на листата никогаш не биле помали, па така четвртиот Renault Clio ја заврши годината со испорачани 196.243 возила, а петтиот Peugeot 2008 продаде 194.653 примероци.

Во топ 10 се и Volkswagen T-Roc (186.644), Toyota Yaris (182.590), Opel / Vauxhall Corsa (180.643), Fiat / Abarth 500 (174.739) и Citroen C3 (159.302).

Интересно е што најдобро пласираниот електричен (но и американски) автомобил Tesla Model 3 го зазеде 17-тото место со продадени 141.429 единици, што е за помалку од 2.000 возила помалку од бестселерот на Škoda, моделот Octavia, на 16-то место.

Забележливо е и дека Nissan Qashqai не е меѓу првите 25, кој успеа да се одржи меѓу десетте најпродавани автомобили во Европа пред години.

Што се однесува до германското премиум трио, присутни се само Mercedes A-Class и BMW 3 Series, на последните две позиции.

Погледнете ја комплетната листа на 25 најпродавани модели во 2021 година:

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Авто новости

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Read more

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Read more

Ова е најскапиот автомобил на светот

Read more

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Read more
 

Автомобили

  • filter

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Читај повеќе

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Читај повеќе

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе

Ова е најскапиот автомобил на светот

Читај повеќе

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Читај повеќе
  • filter

Rolls-Royce го претстави Phantom Series II

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ѕирнете во „тајниот“ магацин за автомобили на Volkswagen кој е затворен за јавноста

Читај повеќе

Рекордно високи цени на половните автомобили: Дизел Golf поскапе за 30%

Читај повеќе