Голманот Димитриевски останува во Рајо, го продолжи договорот

Најдобриот македонски голман Столе Димитриевски потпиша продолжување на договорот со шпански Рајо Ваљекано кој сезонава игра во втората лига.

Македонската единица го брани голот на клубот од мадридското предградие од 31 август 2018 кога на последниот ден од преодниот рок замина таму од редовите на Жимнастик. Иако имаше периоди кога беше седнуван на клупата како резервен голман, сепак самиот тој вели дека е задоволен од престојот во Рајо. Неговиот договор сега има важност до јуни 2024 година.

„Многу сум задоволен што го продолжив договорот. Среќен сум тука. Многу ми се допаѓа тука во Рајо. Многу сум задоволен од клубот, од луѓето кои работат тука, од моите соиграчи и поради тоа сум среќен овде“, вели Столе.

Откако Рајо лани испадна од Ла Лига, сезонава настапува во Сегунда и не му оди добро бидејќи по 25 кола е на 11-тото место, но има 3 бода помалку од последното место кое води во плеј-офот за пласман во Ла Лига.

Во првите 7 кола Столе беше резервен голман, но потоа откако неговиот колега Алберто Гарсија го повреди коленото Столе се врати помеѓу стативите.

Со продолжувањето на договорот Димитриевски ќе добива поголема плата, но и Рајо ќе добие поголема отштета доколку дојде до трансфер. Со оглед на тоа што го прикажува, а и тоа што досега веќе имаше неколку понуди, би било чудно доколку Димитриевски навистина остане во Рајо до 2014 година.

Столе веќе неколку години е прв избор во македонската репрезентација за која има одиграно 34 натпревари и е трет голман со најмногу настапи зад Петар Милошевски (59) и Томе Пачовски (46).

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Секси калчо (I дел)

Read more

Фудбал

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Read more

Шкендија - Тотенхем низ фотографии

Read more

Спорт

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа дојде на чекор до титулата во НХЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон намали на 2-3 против Мајами

Читај повеќе

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Читај повеќе
  • play_arrow

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Читај повеќе
  • filter

Шкендија - Тотенхем низ фотографии

Читај повеќе